تویسرکان، قطب گردوی ایران

تویسرکان، قطب گردوی ایران

گردو از درختان ارزشمندی است که ارتفاع آن می تواند به 20 متر هم برسدو به عنوان یک محصول صادراتی دارای جایگاه خاصی بوده و توجه بیش از پیش مسئولان را در شهر تویسرکان(همدان) به عنوان بهشت گردوهای ایران می طلبد.

گردو را به نام “غذای مغز” نیز می شناسندو این فقط به خاطر شباهت آن به مغز نیست،بلکه به خاطر وجود امگا3 فراوان آن می باشد ،به طوریکه مصرف 4 عدد گردو در روز موجب افزایش اسید چرب ضروری امگا3 می گردد. همچنین مغز گردودارای پروتئین،قند، آب و ویتامین،املاح معدنی و فسفر می باشد.مقدار فسفر موجود در گردوبا ماهی و برنج وحتی تخم مرغ برابری می کند.

اسیدهای چرب موجود در گردو،از اسیدهای چرب مفید است که می تواند در تنظیم کلسترول خون نقش اساسی داشته باشد.قابلیت پایین آوردن سطح کلسترول خون رادارد

علاوه بر موارد فوق گردو حاوی ترکیباتی است که برای قلب مفید است و نیز حاوی مقادیر ارزشمندی از ویتامین E،ویتامینB ،فیبر و سایر عناصر معدنی است.

امروزه گردویکی از با ارزش ترین محصولات از نظر تولید میوه به عنوان درخت باغی و تولید چوب به عنوان جنگلی یا غیر  جنگلی می باشد.درخت گردو در شرایط مناسب رشد زیادی دارد و بین 200 تا 300 سال عمر می کند.

منطقه تویسرکان با توجه به شرایط آب و هوایی،یکی از مناسب ترین مناطق برای کا شت گردو می باشد،زیرا گردو از درختانی است که طالب آب و هوای کوهستانی و دره ای می باشد،البته درخت گردو در مناطقی دیگر از ایران و حتی در چین ،فرانسه،ژاپن و آمریکا کشت می شود ،اما هیچ یک کیفیت گردوی تویسرکان را ندارندو متاسفانه در حال حاضر بعضی از سودجویان اقتصادی انواع مختلف مغز گردوی مناطق دیگر را به تویسرکان آورده و با مغز گردوی آنجا مخلوط کرده و به اسم مغز گردوی تویسرکان به فروش می رسانند.

درختان گردو باید طوری کاشته شوندکه فاصله بین آنها کمتر از 10 متر نباشد،چون بعد از چند سال که از رشد آن می گذردشاخه ها مزاحم یکدیگر شده و شاخ وبرگهای آنان درهم می پیچد.

بهترین زمان کاشت درخت گردو اوایل بهار است و فصل برداشت آن نیز بستگی به عوامل محیطی داردو معمولا اواخر شهریور و مهر ماه فصل برداشت این محصول می باشد،اما آنچه که باید مد نظر قرار گیرد این است که هنگام برداشت  گردو پوست آن باید به رنگ قهوه ای مایل به خاکی درآمده باشدو پوست آن به راحتی ازگردو جدا شود